Poradna
Na téhle stránce se budeme zabývat tématy kolem pořizování, správného používání, řešení bežných i méně běžných problémů s počítači nebo s Internetem
Seznam článků
Jak vybarvit Facebook, Youtube, Google?
Stolní počítač, notebook, nebo tablet?
Jaké prohlížeče doporučujeme?
Jak vybarvit Facebook, Youtube, Google?
Svítivě bílou barvu poloprázdné stránky nesnáším. Už jen proto, že monitor jasná barva docela namáhá a mě z ní oči bolí. A zrovna tolik používané weby jako jsou Facebook, Google nebo Youtube si potrpí na vyzáži bílého podkladu s černým písmem. Jde nějak dostat na hlavní stránku Googlu barevnou tapetu? Před pár lety to Google oficiálně doporoval, pak si asi uvědomil, že se chce držet svého tradičního minimalistického desingu a už to nějakou dobu nejde...
Ne, ne, všechno jde když se chce! Náhodou vím jak a rád Vás to naučím, pokud chcete, aby Vaše oblíbené webové aplikace vypadaly třeba takhle:
Můj Google
Můj YouTube
Můj Facebook
Nemusí to vypadat takhle! Pro tyhle stránky máte totiž na výběr ze stovek stylů, určitě si vyberete něco, co Vám sedne.
Jak to udělat?
Potřebujete prohlížeč Mozilla Firefox. Bohužel tento návod funguje jen v Mozille Firefox. Více informací o přednostech a nedostatcích různých prohlížečů najdete zde.
Do tohoto prohlížeče si musíte stáhnout doplněk Stylish. Klepnutím na obrázek níže se dostanete na stránku, kde si jej můžete stáhnout klepnutím na tlačítko "Přidat do aplikace Firefox".
Mozilla se zřejmě bude chtít restartovat, aby doplněk začal fungovat, takže ji restartujte. Potom jděte na stránku userstyles.org
Do vyhledávacího okýnka vlevo nahoře napište "Facebook" nebo "Youtube" anebo "Google", podle toho pro jaký web si přejete vyhledat styl (vzhled).
Na stránce se objeví sloupec náhledů stylů. Dole můžete listovat na další části seznamu. Bývají jich stovky. Až si nějaký vyberete, klepněte na odkaz vpravo od obrázku.
Objeví se stránka s informacemi o tomho stylu (vzhledu stránky). Klepněte na tlačítko "Install with Stylish".
A je hotoho! Od téhle chvíle, když najedete na příslušnou stránku (třeba google.cz) bude mít vzhled, který jste si vybrali. Jeden postřech: Stáhnul jsem si styl FaceBlack, který nejen že udělal černý Facebook, ale jako bonus tam odfiltroval všechnu reklamu! :)
Takto můžete stáhnout vzhled pro Google, YouTube i Facebook. Můžete si dokonce stáhnout do Mozilly více vzhadů pro jeden web. Pak mezi nimi můžete přepínat tak, že v menu vyberete "doplňky" ("Add-ons"). Objeví se stránka se seznamem doplňků. Na té vlevo vyberete "User Styles". Zde uvidíte seznam všech vzhledů, které ste si stáhli. Poku máte více vzhledů třeba pro Facebook, jeden z nich povolíte a všechny ostatní zakážete (nebo odinstalujete).
Stolní počítač, notebook, nebo tablet?
Dnes, v roce 2014, je třeba říci, že mají své využití všechny tři. Nejen mají, ale i budou mít.
Kdy se vyplatí stolní počítač?
Největším důvodem k pořízení stoního počítače (tzv. desktopu) je nesrovnatelně lepší poměr cena/výkon. To znamená, že budeme-li vedle sebe mít stejně výkonný (rychlý, použitelný) stolní počítač a notebook, pak ten stolní počítač bude o dost levnější (řekněme o desítky procent). Rozdíl roste s tím, jak výkonný stroj potřebujeme. Tedy výkonný desktop pro hraní her bude třeba o polovinu levnější než jeho stejně výkonný příbuzný - notebook. (Pokud domácí uživatel potřebuje extra rychlý počítač, má k tomu většinou ten důvod, že chce hrát hry.)
Kromě ceny bude rozdíl i v hlučnosti, notebook bude hlučnější než stolní počítač. (Je to tím, že součáskty jsou tam více natěsnány, mají menší chladiče a hůře se tam fouká větrákem, takže se přístroj více zahřívá a potřebuje hlučnější větrák, z kterého na nás povane až nepříjemně teplý vzduch.) (Tiše a dostatečně uchladit desktop není problém.) Budete-li chtít extrémně výkonný domácí počítač, možná zjistíte, že tak výkonný notebook na trhu není a pořídíte si desktop.
A co poruchovost a možnosti opravy?
Myslím, že se dá říct, že sám od sebe porouchat se může notebook i stolní počítač zhruba se stejnou pravděpodobností. Musíme však připočíst, že u notebooku je vyšší pravděpodobnost, že nám spadne na zem (Stolní počítač tak často nepřenášíme) (Mimochodem pokud chcete předejít poškození harddisku u notebooku při přenášení, jízdě autem apod, měli byste zařízení mít vypnuté {Běžící harddisk snáší otřesy mnohem hůř než vypnutý}.).
Rozdíl mezi notebookem a desktopem není moc v poruchovosti, to už jsme si vysvětlili. Rozdíl je v možnostech opravy. Když se Vám porouchá stolní počítač, většinou se jedná jen o jednu komponentu, po jejíž výměně zbytek zařízení šplape zase dál. U notebooku vetšinou kompomentu neseženete. Musíte jít do značkového servisu, kde Vám vymění celý vnitřek, nebo Vám oznámí, že bude "výhodnější" si koupit notebook zcela nový.
Pokud se Vám porouchá tablet po záruční době, jediné řešení je většinou koupit si nový.
Jak je to s inovací?
U notebooku můžete maximálně vyměnit disk nebo přidat paměťový modul.
U stolního pc můžete většinou nesrovnatelně více. Přikoupíte si externí výkonnou grafickou kartu. Přokoupíte si zvukovou kartu. Další mechaniku DVD (vypalovačku). Budete chtít nové rozhraní USB 3 a počítač jím nedisponuje? Přikoupíte prostě další kartu, která toho rozhraní doplňuje, zasunete ji to základní desky a máte vylepšený počítač. Možností je většinou velmi mnoho.
U tabletu to máte jako s mobilem, starý musíte zahodit a koupit nový.
Výhody tabletu a notebooku
Tablet je velmi skladný a mobilní. Na sledování filmů, serfování po intenetu, sociální sítě, čtení emailů dobře postačí. Nepotřebujete s sebou nosit myšku. Mě osobně však dotykové ovládání bez myši a klávesnice jde stále dost těžko!:)
Tablety běží většinou na operačním systému Adroid od Googlu, jako většina dnešních chytrých telefonů. Android je dobrý systém, každých zhruba půl roku vyjde vylepšená nová verze. Uživatel Windows si nusí chvilku zvykat, ale brzy už jste na androidu jako doma. Na Adroid si jde zvyknout určitě snadněji než na Windows 8. :)
Nutno podotknout, že chytrý mobil s velkým rozlišením obrazovky poslouží stejně jako tablet (osobně používám na cesty notebook nebo velký chytrý telefon, jímž tablet plně nahradím), a navíc můžete ještě volat, což z tabletu běžně nejde. Na dotykové klávesnici těžko budete psát domácí úkol nebo třeba knihu. To by byl velmi obtížný úkol.
Výhody notebooku jako přenosného pc jsou asi všem jasné. Napíšete na něm klidně i diplomku, ale bude váz s toho pravděpodobně bolet páteř, protože velký monitor ve výšce očí a prostorná klávesnice stolního počítače jsou ergonomicky zdravějším pracovním prostorem.
Závěrem
Asi se - jako já sám - nemůžete ubránit dojmu, že příliš vychvaluji stolní počítač na úkor dvou dalších zařízení. Nedělám to úmyslně, v rámci objektivity prostě musím. Proč tedy dnes celkem masivně lidé používají přenosná zařízení? Mobilita je prostě žádána. Doba je asi uspěchaná. Sám mám stolní počítač (Výkonný, protože i hraji hry. Avšak více času na něm věnuji práci.) Notebook také používám. A chytrý telefon (výkonný, s velkým displejem) je pro mě také užitečným společníkem. Ta možnost serfovat na lavičce nebo ve vlaku... Je to fajn.
Chcete-li jako já využít svůj čas na cestách ke vzdělávání nebo snadné komunikaci s lidmi, jistě také nezavrhujete mobilní zařízení. Jak jsem řekl, ani bez jednoho, bez desktopu, bez notebooku, bez smatphonu si neumím představit svůj život. Dávám však za pravdu mnohým, že občas je třeba vše na pár hodin vypnout a žít tváří v tvář! Ať se Vám to daří! :)
Jaké prohlížeče doporučujeme?
Tyhle stránky se nejlépe zobrazují v Mozille Firefox, pak v Chrome a nejhůře v Internet Exploreru. Proto zde máte odkaz na stažení české Mozilly (neočekávám ale, že kvůli mě budete používat jiný prohlížeč :) Měl bych ale dodat, že Mozilla dodržuje věrněji internetové standarty pro zobrazování stránek než Internet Explorer od Microsoftu. Je také mnohem méně náchylný na průnik virů (tzv. červů) do našeho počítače než Internet Explorer. Mozilla Firefox disponuje možností stáhnout nedostižné množství užitečných doplňků. Je vyvíjen nekomerčně komunitou nadšenců.
Google Chrome také věrně dodržuje standarty zobrazení stránek, ale je tak trochu špehoun. Sleduje nás, aby nám lépe mohl nabízet cílenou reklamu od Googlu a spolupracuje s tajnými službami. Ale to dělá i Safari a Explorer. Objektivně: Google náš spěhuje především proto, aby nabídl pro nás výhodnější výsledky vyhledávání. Morální zázemí zakladatelů Googlu, kteří stále o všem rozhodují není malé. Spíše bych se bál lidí, kteří nemají problém hlát. Chrome zobrazuje věrně, jen písmo se mi zná - podle mého subjektivního názoru - nepříjemně tenčí a rozmazanější, než v Mozille.
Safari je dalším světově rozšířeným prohlížečem od Applu, který můžete také provozovat pod Windows. Věrně dodržuje standarty a nešpehuje moc. I když právě Steve Jobs (zakladatel Applu) je tím člověkem, který nemá problém hlát. Dnes je ale již na pravdě Boží. Na internetu se šíří z více zdrojů - tedy pravděpodobně věrohodná informace, že Apple vývoj Safari pro plaformu Windows definitivně ukončil. Dříve jsem Safari rád používal jako zdařilou alternativu, dnes Safari kvůli ukončené podpoře Windows nedoporučuji. (Pokud máte operační systém Mac, tak doporučuji.) :)
Opera je prohlížeč norského výrobce, tedy zastupuje Evropu. V současnosti jej používá 2 procenta světových uživatelů Internetu. Zde je článek o současném znovuzrození Opery.